Axelsen päästis Euroopa, Metspalu oli finaali peakohtunik

Sulgpalli üheksas ametlik olümpialkäik kinnitas maailma ägedaima reketiala seniseid jõuvahekordi – Aasia domineerib. 24 medalist võitsid kollase olümpiarõnga alla koonduva maailmajao mängijad 23. Medaleid jätkus kaheksa riigi mängijatele, edukaim koondis oli Pariisi saata hiinlastel. Kokku teeniti 5 (2+3+0) medalit, autasuta jäädi vaid meeste üksikmängus. Just viimases noppis tänu vägevale taanlasele oma ainsa medali muu maailm.

SEGAPAARISMÄNG

1 – Zheng Siwei ja Huang Yaqiong (Hiina)
2 – Kim Won-Ho ja Jeong Na-Eun (Lõuna-Korea)
3 – Yuta Watanabe ja Arisa Higashino (Jaapan)
4 – Seo Seung-Jae ja Chae Yoo-Jung (Lõuna-Korea)

Olümpiamängude esimene võitja sulgpallis selgus juba reedel, 2. augustil. Esimese asetusega hiinlased Zheng Siwei and Huang Yaqiong alistasid finaalis Lõuna-Korea paari Kim Won-Ho ja Jeong Na-Euni 21:8, 21:11 ning said enda nimele ka viimase tähtsa tiitli, mis neil koos mängides seni veel puudus – olümpiakulla. Viimased kuus aastat maailma parima segapaari staatust nautinud 27-aastane Zheng ja kolm aastat vanem Huang on küll selles mänguliigis kolmekordsed maailmameistrid, kuid Tokyo olümpial kolm suve tagasi tuli neil kaasmaalaste Wang Yilyu ja Huang Dongpingi järel leppida hõbedaga. Kim ja Jeong olid hiinlastega varem kohtunud seitse korda ja kolm korda neid ka võitnud, kuid olümpiafinaalis ei tekkinud võitjapaaris kahtlust.

Olümpiakuld juba kaelas, tabas Huangi veel üks südamlik üllatus – tema poiss-sõber Liu Yuchen palus teda juubeldava publiku ees endale naiseks. Huang võttis sõrmuse vastu.

Pronksmedali teenisid nii nagu eelmiselgi olümpial jaapanlased Yuta Watanabe ja Arisha Higashino.

NAISTE PAARISMÄNG

1 – Chen Qingchen ja Jia Yifan (Hiina)
2 – Liu Shengshu ja Tan Ning (Hiina)
3 – Nami Matsuyama ja Chiharu Shida (Jaapan)
4 – Pearly Tan ja Thinaah Muralitharan (Malaisia)

Laupäeval, 3. augustil saadi Porte de La Chapelle Arenas ühele poole naiste paarismänguga. Selles mänguliigis sai juba poolfinaalidega selgeks, et kaks haljamat medalit rändavad Pariisist Hiinasse, sest kullamängu jõudsid esimese asetusega Chen Qingchen ja Jia Yifan ning kolmandana paigutatud Liu Shengshu ja Tan Ning. Edetabel ei valetanud seegi kord – 27-aastased Chen ja Jia võidutsesid 22:20, 21:15 ning vahetasid Tokyo hõbeda nüüd kulla vastu. Neljakordsed maailmameistrid olid parimad vaatamata sellele, et vaid kuu aega enne olümpiat lebas Jia kopsupõletikuga seitse päeva haiglavoodis. Avageimis näidati otsustavate punktide mängimisel harvanähtavat meelekindlust – 16:20 kaotusseis vormistati 22:20 võiduks!

Pronksimängus lõpetasid jaapanlannad Nami Matsuyama ja Chiharu Shida kindlakäeliselt Malaisia paari Pearly Tani ja Thinaah Muralitharani medalilootused – 21:11, 21:11.

MEESTE PAARISMÄNG

1 – Lee Yang ja Wang Chi-lin (Taiwan)
2 – Liang Weikeng ja Wang Chang
3 – Aaron Chia ja Soh Wooi Yik (Malaisia)
4 – Kim Astrup ja Anders Skaarup Rasmussen (Taani)

Meeste paarismängu esikohamatš leidis Pariisis aset pühapäeval, 4. augustil. Hiinlased olid siingi suurimad favoriidid, sest tänavused Aasia meistrid Liang Weikeng ja Wang Chang omasid esimest asetust. Tiitlikaitsjad Lee Yang ja Wang Chi-lin olid aga teist meelt. Kolm aastat tagasi Tokyost Taiwanile kõigi aegade esimese sulgpallikulla toonud, kuid sel aastal maailma esikümnest välja langenud härrasmehed võitsid esimese geimi 21:17, kaotasid teise mandrihiinlastele 18:21, kuid suutsid kolmandas peale jääda 21:19 ning kaitsesid olümpiavõitu. Sulgpall oli mängus üks tund ja 16 minutit. Olümpiaajaloos on see kolmas kord, kui mõni paar oma eelmist võitu korrata on suutnud.

Poolfinaalis taivanlaste vastu avageimi võitnud Kim Astrup ja Anders Skaarup Rasmussen läksid ka pronksimängu Aaron Chia ja Soh Wooi Yiki vastu juhtima geimivõiduga 21:16, kuid kaotasid järgmised kaks geimi napilt 20:22, 19:21, kusjuures teises geimis oli taanlastel kasutada neli (!) matšpalli. Malaislastele pronks, teise asetusega taanlastele see kõige “jamam” koht.

NAISTE ÜKSIKMÄNG

1 – An Se-young (Lõuna-Korea)
2 – He Bingjiao (Hiina)
3 – Gregoria Mariska Tunjung (Indoneesia)
4 – Carolina Marín (Hispaania)

Naiste üksikmängus oli olümpiaajaloo neljas Euroopa v Aasia finaal 11 punkti kaugusel, kuid siis sekkus kuri saatus. Kaheksa aastat tagasi Rio de Janeiros võidutsenud Carolina Marín oli MM-idelt kaks pronksi teeninud He Bingjiao vastu võitnud esimese geimi 21:14 ja juhtis teises 10:5. Siis aga ei pidanud 31-aastase andaluuslanna põlv kõrge palli löömiselt maandudes enam pingele vastu. Hispaania esindaja püüdis küll veel jätkata, kuid seisul 10:8 tõstis loobumise märgiks käe ning MM-idel kaks pronksi võitnud neli aastat noorem hiinlanna võis ootamatult sülle langenud finaalikoha (ja medalivõidu) üle rõõmustada. Turniiril neljanda asetusega Marín jäi ühtlasi ilma võimalusest kõige kahvatumatki medalit püüda, sest Gregoria Mariska Tunjungile (Indoneesia) ta pronksimatšis vastu astuda ei saanud.

Finaal oli ühesuunaline liikumine. Maailma edetabelit juhtiv An Se-Young (Lõuna-Korea) võitis kuuenda asetusega He vastu avageimi 21:13 ning juhtis ka teist kindlalt, võttes lõpuks võidu 21:16. Vaid 22-aastane An on 2023. Aasta maailmameister ja 2022. aasta hõbe, 2022 võitis ta Lõuna-Korea koondise liikmena Uber Cupi. Maailma edetabeli tippu tõusis ta esmakordselt 1. augustil 2023.

Meie Kristin Kuuba ees M-alagrupi võitnud Pusarla Venkata Sindhu (India) pudenes konkurentsist kohe kaheksandikfinaalis, jäädes hilisemale hõbedavõitjale He’le alla 19:21, 14:21. Kuubale läks 39 osaleja seas kirja 14. koha jagamine veel 12 mängijaga.

MEESTE ÜKSIKMÄNG

1 – Viktor Axelsen (Taani)
2 – Kunlavut Vitidsarn (Tai)
3 – Zii Jia Lee (Malaisia)
4 – Lakshya Sen (India)

Viktor Axelsen oli Pariisis osalenud sulgpalluritest ainus, kes suutnud medali võita kolmel olümpial. Rio pronksile lisas 30-aastane taanlane Tokyos ja Pariisis kulla. Pühapäevase poolfinaali avageimis hakkas kolme aasta tagune MM-pronks Lakshya Sen (India) selle aasta juulis maailma edetabelis liidrikoha loovutanud Axelsenile küll kõvasti vastu, kuid kaotas selle kolmest geimpallist hoolimata ikkagi 20:22. Teine geim tuli tiitlikaitsjale juba kindlamalt (21:14), ehkki geimi alguses pürstis Sen ette 7:0.

Finaalis astus Axelseni vastu valitsev maailmameister Kunlavut Vitidsarn. 23-aastane tailane kaotas oma karjääris küll taanlase vastu kuus esimest kohtumist, kuid võitis seni viimase, mulluse India Openi finaali kolmes geimis. Sedakorda kolme geimi vaja ei läinud. Axelsen võitis esimese geimi 21:11, läks teises ette 16:3 ehkki seejärel leidis oma punktid üles ka tailane, tüüris tiitlikaitsja matši uhkelt kuldsesse sadamasse, võites sellegi geimi 21:11. Kogu kullamäng vältas 52 minutit ning selleks kulus 37 sulgedega palli. Finaali pukikohtunik oli eestlanna Iris Metspalu! Päev varem juhtis eestlanna ka dramaatilist Marini ja He kohtumist.

Hilisemale kullamehele ägeda lahingu andnud Sen võitis pronksikmängus Zii Jia Lee vastu avageimi 21:13, kuid seejärel 2022. aasta Aasia meister kosus ning sai geimivõitudega 21:16 ja 21:11 medali enda kaela.